Вино буде добрим,

якщо робити його з любов'ю до людей. Стара мудрість, народжена два століття тому - з тих пір, як на причорноморські землі перебралися німецькі поселенці. Тут, на благодатному півдні України, і зараз живі традиції сердечної теплоти і добротності. Винороби знають, що виноградна лоза - вона жива і пам'ятають, що вино потрібно робити - як для самих близьких людей. Тому і вино тут душевне. Тому і місце це особливе. Це - Долина Великої Любові. Це - Гросс-Лібенталь.

Вхiд

Нагадати пароль

Вперше у магазині?

Зареєструйтесь
Вино і здоров'я

Вино - виключно складний напій. Важко собі уявити ту величезну кількість хімічних сполук, яка входить до його складу. На сьогоднішній день визначені й виміряні близько 600 його складових. Ці дуже складні хімічні сполуки присутні у вині в мізерно малих кількостях. Однак вони відіграють важливу роль у створенні смакових і ароматичних якостей вина. Вино не є простим спиртовим розчином. Воно містить велику кількість летких і нелетких речовин, пропорції яких різні в залежності від різноманітності грунтів, сортів винограду, кількості дощів, сонця, року і т.д.

Вино - це дійсно ліки. Але, як і будь-які ліки, приймати його слід виключно в помірних дозах. Більше того, добротне вино - це спосіб життя, що передбачає тости та бесіди, хороше застілля.

Ну, наприклад: яке вино краще - червоне чи біле? Відповісти на це питання однозначно не можна. Кожне добре по-своєму. Вина різних типів мають різні властивості. До прикладу, червоні столові вина можуть бути використані як тонізуючий засіб. В ході гастрономічного обіду прийнято пити вино. Це найбільш натуральний і найкорисніший напій, з ним їжа завжди смачніша і корисніша. Вино при цьому виконує в організмі певну роботу, наприклад, готує смакові рецептори порожнини рота до нового шматка їжі, впорядковує травлення, знижує калорійність їжі. Супутні алкоголю корисні компоненти містяться більше в червоних винах, ніж у білих. При цьому витримані, старі, і, тим більше, колекційні червоні вина сильно поступаються за вмістом цих речовин молодим винам. Вживання вина дає організму додаткову кількість поживних і енергетичних речовин. Все це не означає, що відтепер треба пити вино в непомірних кількостях. Навпаки, це, як і раніше, найвірніший шлях до всіляких хвороб.

Отже, вино не слід вважати панацеєю від усіх бід, тим не менш, розумне його вживання завжди буде сприяти поєднанню здоров'я з задоволенням.

Виноградна лоза ... З нею пов'язано безліч легенд. Одна з найкрасивіших дійшла до нас з античних часів. Якось позашлюбний син Зевса вирушив на полювання і зустрів красивого сатира Ампелоса, який відразу сподобався юному Діонісу. З того часу Діоніс ніколи не розлучався з сатиром, але одного разу цій дружбі настав кінець: Ампелос загинув, впавши зі скелі. Діоніс довго і гірко оплакував загибель друга і благав батька повернути йому життя. Зевс почув прохання свого улюбленого сина, якого колись виношував у своєму стегні. Ампелос відродився, але відродився у вигляді виноградної лози, тієї, що обдаровувала кожного найблагороднішими з усіх плодів, народжуваних матір'ю землею, в них вкладений сік землі, що з'явився на світ від сонячних променів, води і вогню. Тому-то вони такі ніжні і прозорі, а їх чарівний аромат п'янить.